İsraf Ve Tasarruf Hakkında Bilgiler

İsraf Ve Tasarruf Hakkında Bilgiler
İsraf Ve Tasarruf Hakkında Bilgiler
İsraf Ve Tasarruf Hakkında Bilgiler

israf ve Tasarruf Hakkında bilgiler. Pazar sabahı tv açtım o kanal bu kanal geziyorum. Habertürk tv de pazar sabahı programı var ve konuk Prof. Orhan Kural . Konu israf tasarruf sigara yasağı konuşulmaktadır. Ben sitemize bu konuda kamu spotu tarzında yazılar yazmak istiyordum ve kısmet bu güneymiş. Orhan Kural ‘ın sigara ve israfa karşı yaptığı mücadaleye yazılarımızla sitemizde destek vereceğiz. En çok israf edile özellikle ülkemizde 3 milyon ile ekmektir. Bu konuya ve özelikle açık büfe otel toplantı tatil köyü gibi konular üzerinde duruldu. Biz aşağıda bir çok israf örneği ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

Öncelikle israf nedir? İhtiyacından fazla almak sahip olmak ve sahip olduklarını değerlendirememektir. Örnek verelim; 2 kişilik ailesiniz günde 3 ekmek size yetiyor ama siz ısrarla 4 ekmek alıyorsunuz. Size 2 takım elbise yeterli fakat siz 5 takım elbise alıyorsunuz. Pilav yiyeceksiniz 1 porsiyon sizi doyuruyor ama siz 1,5 porsiyon alıyor ve yiyemeden çöpe atmak. Orhan Kural Hocanın deyimi ile modernlik küçük ayrıntılarda saklıdır.

Ekmek israfı, İstanbul da günde 3 milyon Türkiye de 6 milyon ekmek israf ziyan olmaktadır. Peki bu kahır edici durumu nasıl düzeltebiliriz ne yapabiliriz? Öncelikle ekmek çok sağlıklı bir gıda değildir, ekmek tüketimini azaltmak ve mümkün olduğunca kullanmamak gerekir. Ekmek alırken çok dikkatli hesap yapmak gereklidir. Aç insanları düşünüp nefsi köreltmek gereklidir. Kalan bayat ekmekleri kızarma yaparak yada köfte içine koyarak eritebilirsiniz. Örnek olarak bizim köyde ekmek karpuz kapcığı kavun salata domates börek yemek be olursa olsun kalan artıkları, ineklere köpeklere,tavuklara ördekler koyunlara veriyoruz ve 1 gr gıda dahi ziyan olmuyor. Şehirde yukarıda saydıklarımı uygulayabilirsiniz. Son olarak atıklarınızı en yakın hayvan barınağına arabanızla götürebilirsiniz. Sizde çözümlerinizi gönderin yayınlayalım.

Su tasarrufu ve elektrik tasarrufu nasıl yapılır? Kullanmadığınız ışık lamba ve cihazları mutlaka kapatın. Telefon ve laptop bilgisayarınızı şarj olduktan sonra prizden çıkarın. Su konusunda bir kaç öneri. Banyoda klozetin su haznesine 1 litre su koyun ve her sifonda 1 litre tasarruf yapın. Banyo yapmadan önce suyun ısınmasını beklerken akan suyu bir kaba koyun. Bu suyu çiçekleri sulayın veya meyve yıkamada kullanın.

Başka neler israf ediliyor bu konuşlarda da makale yazacağız. Eğer sizde bu konularda makale yazmak isterseniz gönderin yayınlayalım.

Ekmekten sonra en çok israf edilenler nelerdir? Su , yemek, zaman, akıl, elbise, ayakkabı, ömür.

Beyin fırtınası yaparak bir çok fikir proje düşünce ortaya çıkacaktır bekleriz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*