Empati Nedir Kurmak Ve Peygamber Efendimiz

Empati Nedir Kurmak ve Peygamber Efendimiz. Empati psikolojide bir kavramdır. Kısaca kendinizi karşınızdaki insanın yerine koymak ve onun psikolojisini anlamaktır. Bu kavramı bir örnekle anlatalım istedim.  Yaşananlarda ismi geçen genç sahabenin ismini hatırlamıyorum o nedenle ismini cüneyt diyeceğim.

Genç sahabe cüneyt müslümandı ve ibadetlerini yerine getiriyordu. Fakat genç sahabenin zayıf bir yönü vardı. Bu yönü kadınlara olan zaafıydı. Kadın görünce kendini kaybediyordu. Yine yolda gördüğü kadınların etkisiyle eve geldi ve zina etmek arzusu kabardı. Cüneyt zina yapmak istiyordu ve bu durumu Peygamber efendimiz Hz. Muhammede açmak istedi. Cüneyt peygamber efendimize gitti ve Allahın resulu ben zina yapmak istiyorum dedi.  Peygamberimizin etrafındaki sahabeler sus sus sen ne diyorsun Allahın resulune sus dediler.

Peygamber efendimiz ayağa kalktı ve Cüneytin omuzuna elini attı ve sana sorular soracağım içtenlikle cevap ver dedi. Cüneyt tamam Allahın rasulu dedi. Efendimiz sordu Cüneyt annenin zina yapmasını kabul eder misin dedi. Cüneyt sana kurban olayım kabul etmem dedi. Peki kız kardeşinin zina yapmasını kabul eder misin ? Etmem Allahın rasulu. Peki Halan, teyzenin zina fuhuş etmesini kabul eder misin Cüneyt dedi. Cüneyt kurban olayım sana ki etmem dedi.

Cüneyt o zaman bir şey isterken düşün nefs terbiye et der. Ardından Efendimiz hemen dua eder ya rabbim bu kulunun içindeki kötü istekleri yok et ve iyilik ver diyerek dua eder.

Son olarak Cüneyt bir ailenin adresini verir ve git bu aileye benim selamlarımı ilet ve ailenin kızını iste demiştir. Cüneyt gider ve kızı  ister aile tereddüt eder, fakat perde arkasında duran kız seslenir ; Allah rasulü referansı ile gelmiş siz halen düşünüyor musunuz der. Cüneyt evlenir ve aile kurar. 4-5 hafta geçer ve sefer için orduya katılır ve ilk savaşta şehit olur.

Bu olaydan çıkaracağımız empati yapmanın ne kadar etkili olduğunu görmektir.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*